czwartek, 24 marca 2016

Lista zdrowych produktów

Ostatnio pisałam o produktach, które trzeba wyeliminować z naszej diety. Dzisiejszy wpis jest o tym czym te niezdrowe produkty możemy zastąpić  i udowodni, że jednak nie umrzemy z głodu ;)

1.    Pijemy wodę, wszelkie zioła (np. czystek, skrzyp polny, pokrzywę itp) oraz herbatę – zieloną (najlepiej liściastą), białą lub czerwoną, czarnej unikamy ze względu na to że zakwasza organizm. Dobrej jakości woda doskonale nawadnia i oczyszcza nasz organizm, a zioła znane są z różnych właściwości leczniczych. Świeżo wyciskane soki to z kolei solidna dawka witamin.

2.    Warzywa i owoce – powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Namawiam, aby warzyw jeść jak najwięcej, do każdego posiłku, dzięki temu zachowamy równowagę kwasowo-zasadową.

3.    Alternatywą dla białej mąki jest mąka z pełnego przemiału. Używamy mąki razowej lub orkiszowej. Najbogatsza w minerały i witaminy jest mąka typu 3000.

4.    Pieczywo razowe -  polecam chleb żytni na zakwasie bez drożdży, jedyne dopuszczalne pieczywo w przypadku przyrostu candidy. Obowiązkowo czytamy etykiety. Chleb który ja jem składa się tylko z mąki żytniej, wody i zakwasu.

5.    Makaron razowy.

6.    Biały ryż zastępujemy ryżem brązowym i wszelakimi kaszami.

7.    Płatki owsiane, orkiszowe, jęczmienne, otręby itp. Musli wykonujemy samodzielnie.

8.    Kasze – jaglana, jęczmienna, gryczana itp.

9.    Oleje tłoczone na zimno. Butelka oliwy z oliwek extravergine to podstawa w naszej kuchni natomiast czym więcej olejów w domu tym lepiej tj. olej lniany, sezamowy, koksowy, z oregano, z pestek dyni, z pestek winogron, z ostropestu itp. Witaminy rozpuszczają się w tłuszczach dlatego oleje są niezastąpionym składnikiem sałatek.

10.  Sól himalajska, morska – idealny zamiennik rafinowanej białej soli. W przeciwieństwie do soli z listy produktów zakazanych jest alkalizująca. Sól himalajska jest bogata w mikroelementy niezbędna to zdrowia tj. magnez, wapń, krzem, lit, bor itp.

11. Naturalny słodzik – ksylitol (cukier brzozowy), stewia, syrop klonowy, miód pszczeli (nie pastyrozowany, organiczny). Suszone daktyle idealnie nadają się osłodzenia naszego życia, deserów i koktajli ;)

12.  Mleko roślinne – np. migdałowe, sojowe, kokosowe, ryżowe, owsiane.

13. Orzechy – migdały, włoskie, brazylijskie, laskowe, nerkowce, to doskonała, zdrowa przekąska.

14. Suszone owoce – nie kupujemy karmelizowanych, kandyzowanych i siarczkowanych

15. Nasiona – siemię lniane, słonecznik, pestki z dyni, sezam, czarnuszka. Świetnie urozmaicają posiłki jak również są mega zdrowe.

16. Przyprawy – są kropką nad i, nadają smak naszym potrawom. Oczywiście mowa tutaj o przyprawach naturalnych tj. kurkuma, imbir, tymianek, bazylia, oregano, pieprz, kminek, goździki, cynamon i wszystkie jakie lubisz. Mieszanki przypraw, do gotowych potraw np. do bigosu, omijamy szerokim łukiem gdyż często zawierają rafinowaną sól białą, cukier i glutaminian sodu.

Na tym zamykam zdrową listę zakupów. Jednak to dopiero początek jeżeli chodzi o zdrową żywność.

Oprócz zdrowej żywności warto jest mieć kilka narzędzi, które ułatwią nasze rewolucję kuchenne:
1.    Parowar.
2.    Wyciskarkę ślimakową do soków z warzyw i owoców, ewentualnie sokowirówkę.
3.    Wyciskarkę do soków cytrusowych.
4.    Blender.
5.    Młynek do kawy.
6.    Grill elektryczny

Każdego kto kupi chociaż jeden zdrowy produkt po przeczytaniu tego artykułu zachęcam do skomentowania. Będzie to jeszcze większa motywacja dla mnie do tego aby pisać i nigdy nie przestawać :D Tych z Was co już od dawna powyższe produkty używają zachęcam również bardzo serdecznie do zostawienia po sobie śladu w formie komentarza J
Niech MOC będzie z Wami!

niedziela, 20 marca 2016

Produkty, których musisz się pozbyć.

Od ostatniego wpisu minęło sporo czasu. Pewnie co poniektórzy myśleli, że znudziło mi się pisanie bloga już na samym początku...
Tak długa przerwa spowodowana była przeprowadzką, a co za tym idzie brakiem internetu przez jakiś czas. Natomiast wszystko co potrzebne już mam i zamierzam publikować mniej więcej dwa artykuły na tydzień. Co Wy na to?

Tak jak ostatnio obiecałam, dzisiaj napisze o produktach, których koniecznie musicie się pozbyć jeżeli chcecie wiedzieć czym tak naprawdę jest pełnia zdrowia. Bez zdrowego odżywiania nikt się o tym nie przekona. Ten kto weźmie sobie to do serca ma największą szanse na długie życie.

Już jutro jest pierwszy dzień wiosny, czas na zmiany, regenerację organizmu i odzyskanie energii. Dlatego jest to świetna okazja żeby zrobić porządek w lodówce i kuchennych szafkach. Drogi Czytelniku, przedstawiam Ci listę produktów, które jeszcze dziś powinny wylądować w koszu na śmieci. Pamiętaj! Żywność może poprawić kondycję naszego organizmu, jest lekarstwem na niektóre schorzenia jak i również odpowiada za nasz nastrój. Pierwsze trzy produkty nazywane są  ”białą śmiercią”… Cała lista zakwasza nasz organizm.

  1. Biały cukier -  osłabia nasz organizm, wspiera rozwój drożdżycy i grzybicy, powoduje niedobór witamin i minerałów, zaburza metabolizm i pracę nerek, jest przyczyną nadwagi, niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów, powodując próchnice. Trzeba mieć świadomość, że  cukier uzależnia dlatego niektórym ciężko będzie wyeliminować.
  2. Sól rafinowana biała – produkt z którego w procesie chemicznym usunięto wszystkie cenne minerały i mikroelementy. Wpływa bardzo zgubnie na organizm. Przede wszystkim zatrzymuje wodę w organizmie. Prowadzi do chorób układu sercowo-naczyniowego, zawałów serca, udarów mózgu oraz podwyższa ciśnienie tętnicze.
  3. Biała mąka pszenna –  to skrobia bardzo uboga w cenne składniki. Pęcznieje w układzie pokarmowym i jest trudna do strawienia. Nie zawiera błonnika, który wspomaga przemianę materii. Najuboższa w minerały i witaminy jest mąka typu 450.

  4. Mleko zwierzęce.
  5. Kolorowe napoje gazowane, energetyczne, soki w kartonach.
  6. Frytki, pizze, hamburgery i wszystko co jest smażone na głębokim oleju.
  7. Gotowe potrawy, półprodukty.
  8. Produkty puszkowane.
  9. Wszelakie produkty proszkowane – zupki, sosy do makaronów, sosy, do sałatek itp.
  10.  Słodycze – batony, ciastka, cukierki, lody, czekolady nadziewane itp.
  11.  Kisiele, budynie, galaretki.
  12.  Przekąski – chipsy, orzeszki solone, rodzynki w czekoladzie, orzeszki w karmelu.
  13.  Przyprawy, które zawierają glutaminian sodu tj. Vegeta, Kucharek, Maggi, gotowe przyprawy np. do kurczaka, kostki rosołowe -  unikaj jak ognia!
  14.  Przetwory mięsne i rybne faszerowane konserwantami i polepszaczami smaku – konserwy mięsne, pasztety, paluszki rybne, parówki, wędliny, sałatki rybne, paprykarz.
  15.  Ketchupy, majonezy, sosy.
  16.  Dżemy i konfitury.
  17.  Syntetyczne słodziki
  18.  Pieczywo, makaron, sucharki, paluszki, krakersy (z białej mąki).
  19.  Biały ryż.
  20.  Margaryny do smarowania.
  21.  Rafinowane oleje roślinne.
  22.  Gotowe musli, płatki śniadaniowe oraz wszystkie produkty na których widnieje napis fit – to jest tylko chwyt marketingowy, który mało ma wspólnego z prawdą.
  23.  Jogurty owocowe, serki hormonizowane, twarożki i kefiry smakowe.
  24.  Przetworzone produkty nabiałowe oraz UHT*.
  25.  Napoje alkoholowe.
Możliwe, że teraz zastanawiasz się ”Co ja w takim razie mogę jeść?”. Dokładnie to co zostało po wiosennych porządkach,  zdrowe, wartościowe jedzenie. Nie martw się, zapewniam Cię że będzie co włożyć do garnka ;)
Robiąc tą listę miałam głównie na myśli artykuły spożywcze kupowane w sklepach. Przykładowo możemy zrobić sami zdrowy ketchup lub sos do sałatek, także głowa do góry obiecuje że będzie nie tylko zdrowo ale i smacznie. To co, gotowi na zmiany? ;)
Życzę Ci wspaniałego dnia! 

Kolejny wpis: Lista zdrowych produktów
Zobacz też: Zakwaszenie organizmu – pojęcie często nieznane

*UHT (ang. Ultra-high temperature processing) – sterylizacja produktów żywnościowych, polegająca na błyskawicznym, 1-2-sekundowym podgrzaniu do temperatury ponad 100 °C (135-150 °C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Cały proces trwa 4-5 sekund. Taka sterylizacja zabija florę bakteryjną nie zmieniając walorów smakowych produktu. Przy sterylizacji w ponad 130 stopniach niszczone jest jednak wiele wartościowych składników mleka m.in: bakterie mlekowe. (źródło: wikipedia)